מהם מדרסים פונקציונאלים – בולמי זעזועים?

הפתרון נמצא במרחק נגיעה! השאירו פרטים עכשיו!
תפסיקו לסבול! השאירו פרטים עכשיו ותוך זמן קצר המדרסים יהיו אצלכם!

­מדרסים פונקציונאלים - למי מיועדים?מדרסים פונקציונאלים הוא מושג שבא לתאר מדרסים שמיוצרים בהתאמה אישית לכל מטופל ומטופל.

בניגוד למדרסים מסוגים אחרים שמיוצרים באופן תעשייתי לפי מידות הנעליים האמורים להתאים לרוב האוכלוסייה, מדרסים פונקציונאלים דורשים מהיצרן לקחת בחשבון את המבנה האנטומי הייחודי של כף הרגל של המטופל מצד אחד ואת הבעיות האורתופדיות הספציפיות מהן הוא סובל מצד שני.

אחד מהתפקידים המרכזיים של מדרסים פונקציונאלים הוא לשפר את יכולת בלימת הזעזועים. הכוונה היא לכוחות הפיזיקליים המופעלים על כף הרגל בזמן הדריכה על הקרקע. ברגע שאנחנו מפעילים כוח על הקרקע, הקרקע מפעילה עלינו את אותו הכוח בדיוק רק בכיוון המנוגד. לפיכך, כאשר אנחנו דורכים על הקרקע, מופעלים על כף הרגל שלנו שני כוחות מנוגדים, האחד על ידי משקל הגוף והשני על ידי הקרקע.

כוחות אלו משפיעים לא רק על כפות הרגליים כי אם על מערכת היציבה כולה. לפיכך במקרים רבים בעיות אורתופדיות בכפות הרגליים מוצאות ביטוי קליני הרחק מכפות הרגליים כמו למשל בגב, בחגורת הכתפיים או בברכיים.

מדרסים פונקציונאלים לספורטאים

מדרסים פונקציונאלים מתאימים לשימוש בעיקר בקרב אנשים שעוסקים בספורט. נכון להיום רוב הספורטאים המקצועיים נוהגים לעשות שימוש במדרסים פונקציונאלים אך באופן עקרוני גם מי שעוסק בסוגי ספורט שונים באופן חובבני יכול להפיק תועלת רבה משימוש במדרסים אלה. כאשר אנחנו הולכים, מופעל על כפות הרגליים שלנו עומס השווה למשקל הגוף שלנו.

עם זאת, כאשר אנחנו נוחתים על הקרקע לאחר קפיצה במהלך משחק כדורסל למשל, העומס המופעל על כפות הרגליים שלנו יכול להיות כפול ואף משולש ממשקל הגוף. באמצעות שימוש במדרסים מותאמים אישית ניתן להקל על הגוף להתמודד עם העומסים המופעלים עליו וכך לצמצם את הסיכוי לפציעות ספורט, לכאבים ולנזקים עתידיים.

יש לציין שחלק ניכר מהפציעות הן תוצאה של מאמץ מתמשך המופעל על כפות הרגליים במשך זמן רב ולאו דווקא תוצאה של פציעה טראומטית. כך למשל אנשים שנוהגים לרוץ למרחקים ארוכים נוטים לסבול מבעיות אורתופדיות שונות שמקורן בשחיקה כרונית של המפרקים ושל הרצועות השונות ברגליים.

על ידי השימוש במדרסים פונקציונאלים ניתן להפחית את העומס שבו צריכות כפות הרגליים לעמוד בכל צעד וצעד וכך להפחית את הסיכוי לנזק מצטבר.

מדרסים פונקציונאלים לאוכלוסייה הכללית

אמנם בדרך כלל השימוש במדרסים פונקציונאלים מומלץ בעיקר לאלו שעוסקים בספורט, אך כיום מחלחלת ההבנה כי גם אנשים שלא עוסקים בספורט כלל יכולים להפיק תועלת רבה מהתאמה אישית של מדרסים פונקציונאלים. את התועלת הרבה ביותר יפיקו האנשים הבאים:

  • אנשים בעלי עודף או משקל או אנשים הסובלים מהשמנה שמפעילים באופן שגרתי עומסים כבדים מהרגיל על כפות הרגליים שלהם.
  • אנשים שמתוקף עבודתם מבלים שעות ארוכות בעמידה כמו למשל רופאים, גננים או אחיות.
  • אנשים שנושאים משאות כבדים באופן שגרתי כמו למשל מובילי דירות או סבלים.
  • אנשים שנוהגים לצאת לטיולים ומשאות ארוכים באופן שגרתי.

מדרסים פונקציונאלים לסובלים מבעיות אורתופדיות

קרדיט תמונה: freepik

הקבוצה האחרונה שנזכיר במאמר זה בהקשר של התועלות הטמונות במדרסים פונקציונאלים היא הקבוצה בה חברים אנשים הסובלים מבעיות אורתופדיות בכפות הרגליים. שימוש במדרסים המצוידים במערכת בלימת זעזועים משופרת מאפשר לפזר את המשקל של הגוף באופן יעיל יותר על פני כל פני השטח של כף הרגל וכך להפחית את העומס על האזורים הבעייתיים.

כמו כן מדרסים פונקציונאלים מספקים תמיכה לאזורים חלשים בכף הרגל או לאזורים שנוטים לקרוס כמו למשל במקרה של כף רגל שטוחה.

ראו גם:

דפורמציות בכף רגל

מה הם היתרונות של רכישת מדרסים פונקציונאלים?

כפי שהצלחתם להבין מקריאת השורות הקודמות, מדרסים פונקציונאלים עשויים להיות נהדרים עבור אוכלוסיות רבות, לרבות – ספורטאים, אנשים שסובלים מפציעות חוזרות ונשנות, אך הן עשויות להיות נהדרות גם עבור האוכלוסייה הכללית ועבור שימוש שגרתי למדי. אנחנו פוגשים אנשים רבים שמתלבטים לגבי רכישת מדרסים פונקציונאלים, ותוהים מה הם היתרונות השונים ברכישת זוג מדרסים כאלה. אלו הם היתרונות השונים של רכישת זוג מדרסים:

  • מדרסים מיוצרים בהתאמה אישית לכל כף רגל של לקוח. למעשה, זה דומה לרכישת זו נעליים בייצור אישי לכף הרגל. אותה התאמה בעצם תוריד הרבה מאוד מהעומס שנוצר על כפות הרגליים מכל מיני סיבות, בין אם זה סיבות גנטיות, בין אם זה כתוצאה מביצוע ספורט בצורה אינטנסיבית ובין אם מכל סיבה אחרת. אותה התאמה למעשה תאפשר להגיע לרמת דיוק מאוד גבוהה וליצור סוג של כפפה לרגל שלכם שתגדיל את רמת התמיכה ותוריד את העומס, מה שיפחית את הכאב.
  • על אף ההשקעה הכספית הגבוהה – המדרסים מהווים מוצר אשר מחזיק לזמן רב מאוד, ואנשים רבים מתארים זאת בתור רכישה חד פעמית.
  • מדרסים פונקציונאלים מסייעים בהקלה על העומס הגודל שכף הרגל שלנו סוחבת. כפות הרגליים שלנו, נושאות את משקל הגוף שלנו לאורך כל היום – בזמן הליכה, ריצה, ולמעשה בעת כל ביצוע של פעולה פשוטה ויום יומית. לבישה של זוג מדרסים, תסייע לנו להקל על כף הרגל, ותסייע במניעת פציעות עתידיות בכף הרגל.
  • מדרסים פונקציונאלים הוכחו בתור דבר אשר מסייע במניעת פציעות עתידיות, ועל פי מחקרים רבים, אנשים שמסתובבים בשגרה עם מדרסים, נפצעים בצורה משמעותית פחות.
  • מבחינת ספורטאים – רוב אגודות הספורט המקצועניות בעולם כבר עברו מזמן להשתמש במדרסים.

לסיכום, אין ספק כי מדרסים פונקציונליים באופן כללי ומדרסים בהתאמה אישית באופן ספציפי מסייעים להפחית את העומסים מכפות הרגליים ומהרגליים בכלל ותורמים להפחתת הכאבים ולשיפור איכות החיים. תוכלו לברר על מחיר לייצור מדרסים מהסוג הזה, לבדוק מול קופות החולים והביטוחים הפרטיים לגבי מה בדיוק מגיע לכם. 

יוסי סוויסה

יוסי סוויסה

יוסי סוויסה מנהל ומייסד הפורטל הישראלי למדרסים. המפורטל המקיף והמקצועי ביותר בתחום המדרסים, כל מה שרציתם לדעת על מדרסים במקום אחד.

אהבתם? שתפו!
הפתרון נמצא במרחק נגיעה! השאירו פרטים עכשיו!
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!