מהם מדרסים פונקציונאלים – בולמי זעזועים?

הפתרון נמצא במרחק נגיעה! השאירו פרטים עכשיו!
תפסיקו לסבול! השאירו פרטים עכשיו ותוך זמן קצר המדרסים יהיו אצלכם!

לייעוץ חינם מלאו את הטופס או חייגו: 053-3561487

­מדרסים פונקציונאלים - למי מיועדים?מדרסים פונקציונאלים הוא מושג שבא לתאר מדרסים שמיוצרים בהתאמה אישית לכל מטופל ומטופל.

בניגוד למדרסים מסוגים אחרים שמיוצרים באופן תעשייתי לפי מידות הנעליים האמורים להתאים לרוב האוכלוסייה, מדרסים פונקציונאלים דורשים מהיצרן לקחת בחשבון את המבנה האנטומי הייחודי של כף הרגל של המטופל מצד אחד ואת הבעיות האורתופדיות הספציפיות מהן הוא סובל מצד שני.

אחד מהתפקידים המרכזיים של מדרסים פונקציונאלים הוא לשפר את יכולת בלימת הזעזועים. הכוונה היא לכוחות הפיזיקליים המופעלים על כף הרגל בזמן הדריכה על הקרקע. ברגע שאנחנו מפעילים כוח על הקרקע, הקרקע מפעילה עלינו את אותו הכוח בדיוק רק בכיוון המנוגד. לפיכך, כאשר אנחנו דורכים על הקרקע, מופעלים על כף הרגל שלנו שני כוחות מנוגדים, האחד על ידי משקל הגוף והשני על ידי הקרקע.

כוחות אלו משפיעים לא רק על כפות הרגליים כי אם על מערכת היציבה כולה. לפיכך במקרים רבים בעיות אורתופדיות בכפות הרגליים מוצאות ביטוי קליני הרחק מכפות הרגליים כמו למשל בגב, בחגורת הכתפיים או בברכיים.

מדרסים פונקציונאלים לספורטאים

מדרסים פונקציונאלים מתאימים לשימוש בעיקר בקרב אנשים שעוסקים בספורט. נכון להיום רוב הספורטאים המקצועיים נוהגים לעשות שימוש במדרסים פונקציונאלים אך באופן עקרוני גם מי שעוסק בסוגי ספורט שונים באופן חובבני יכול להפיק תועלת רבה משימוש במדרסים אלה. כאשר אנחנו הולכים, מופעל על כפות הרגליים שלנו עומס השווה למשקל הגוף שלנו.

עם זאת, כאשר אנחנו נוחתים על הקרקע לאחר קפיצה במהלך משחק כדורסל למשל, העומס המופעל על כפות הרגליים שלנו יכול להיות כפול ואף משולש ממשקל הגוף. באמצעות שימוש במדרסים מותאמים אישית ניתן להקל על הגוף להתמודד עם העומסים המופעלים עליו וכך לצמצם את הסיכוי לפציעות ספורט, לכאבים ולנזקים עתידיים.

יש לציין שחלק ניכר מהפציעות הן תוצאה של מאמץ מתמשך המופעל על כפות הרגליים במשך זמן רב ולאו דווקא תוצאה של פציעה טראומטית. כך למשל אנשים שנוהגים לרוץ למרחקים ארוכים נוטים לסבול מבעיות אורתופדיות שונות שמקורן בשחיקה כרונית של המפרקים ושל הרצועות השונות ברגליים.

על ידי השימוש במדרסים פונקציונאלים ניתן להפחית את העומס שבו צריכות כפות הרגליים לעמוד בכל צעד וצעד וכך להפחית את הסיכוי לנזק מצטבר.

מדרסים פונקציונאלים לאוכלוסייה הכללית

אמנם בדרך כלל השימוש במדרסים פונקציונאלים מומלץ בעיקר לאלו שעוסקים בספורט, אך כיום מחלחלת ההבנה כי גם אנשים שלא עוסקים בספורט כלל יכולים להפיק תועלת רבה מהתאמה אישית של מדרסים פונקציונאלים. את התועלת הרבה ביותר יפיקו האנשים הבאים:

  • אנשים בעלי עודף או משקל או אנשים הסובלים מהשמנה שמפעילים באופן שגרתי עומסים כבדים מהרגיל על כפות הרגליים שלהם.
  • אנשים שמתוקף עבודתם מבלים שעות ארוכות בעמידה כמו למשל רופאים, גננים או אחיות.
  • אנשים שנושאים משאות כבדים באופן שגרתי כמו למשל מובילי דירות או סבלים.
  • אנשים שנוהגים לצאת לטיולים ומשאות ארוכים באופן שגרתי.

מדרסים פונקציונאלים לסובלים מבעיות אורתופדיות

הקבוצה האחרונה שנזכיר במאמר זה בהקשר של התועלות הטמונות במדרסים פונקציונאלים היא הקבוצה בה חברים אנשים הסובלים מבעיות אורתופדיות בכפות הרגליים. שימוש במדרסים המצוידים במערכת בלימת זעזועים משופרת מאפשר לפזר את המשקל של הגוף באופן יעיל יותר על פני כל פני השטח של כף הרגל וכך להפחית את העומס על האזורים הבעייתיים.

קרדיט תמונה: freepik

כמו כן מדרסים פונקציונאלים מספקים תמיכה לאזורים חלשים בכף הרגל או לאזורים שנוטים לקרוס כמו למשל במקרה של כף רגל שטוחה.

ראו גם:

דפורמציות בכף רגל

יוסי סוויסה

יוסי סוויסה

יוסי סוויסה מנהל ומייסד הפורטל הישראלי למדרסים. המפורטל המקיף והמקצועי ביותר בתחום המדרסים, כל מה שרציתם לדעת על מדרסים במקום אחד.

אהבתם? שתפו!
Share on facebook
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
הפתרון נמצא במרחק נגיעה! השאירו פרטים עכשיו!

או חייגו 053-3561487

053-3561487
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!