מדרסים לסובלים מסוכרת

לייעוץ חינם מלאו את הטופס או חייגו: 053-3561487

מדרסים לחולי סוכרת

סוכרת היא מחלה שבאה לידי ביטוי בפגיעה במטבוליזם של הגלוקוז. ישנו מגוון של צורות שונות בהן המחלה יכולה לבוא לידי ביטוי כשלכל צורה תסמינים שונים, אטיולוגיה שונה ודרכי טיפול שונות.

אך ללא קשר לסוג המחלה, מדובר על פתולוגיה שפוגעת באופן הדרגתי במערכות גוף רבות כשבין היתר מדובר על כלי הדם ועל העצבים בכפות הרגליים. הלקות במטבוליזם של הגלוקוז גורמת לכך שהגלוקוז נשאר בזרם הדם במקום להיכנס לתאי הגוף, מה שגורם למצב של היפרגליקמיה.

היפרגליקמיה מובילה להרס של כלי דם כשהראשונים להיפגע הם כלי הדם הקטנים ביותר בגוף. בין היתר מדובר על כלי הדם שמזינים את הרשתית בעין, על כלי הדם הממוקמים בכליות ועל כלי הדם בקצות הגוף.

הקשר בין סוכרת לכפות הרגליים

אחד הסיבוכים השכיחים של מחלת הסוכרת נקרא נפרופתיה סוכרתית, פגיעה עצבית שמקורה ברמות הסוכר הגבוהות בדם. מצב זה מוביל לאובדן תחושה בעיקר בכפות הרגליים. אובדן התחושה עלול להוביל לחוסר יכולת לחוש כאב או הבדלי טמפרטורות בעור כפות הרגליים, מה שעלול להוביל לכך שהאדם הסוכרתי ייפצע בכפות רגליו ולא יהיה מודע לכך כלל.מכשיר רפואי

כמו כן המחלה הכרונית עלולה לגרום לעיכוב בריפוי פצעים ורמות הסוכר הגבוהות שבדם תורמות להיווצרות קרקע נוחה לגידול חיידקים. כל זאת ועוד עלול להוביל בסופו של דבר להיווצרות של כיב בכפות הרגליים שאינו נרפא. מצב זה מוגדר פעמים רבות ככף רגל סוכרתית. הכיב עלול להוביל להיווצרות של נמק ולא אחת אין מנוס מלכרות את האזור הנמקי.

בנוסף לכך, חולים סוכרתיים רבים סובלים מהרס עצמות מרכז כף הרגל ומקריסה של הקשת האורכית ברגל. כפי שאתם ודאי יכולים להבין, הקשר בין סוכרת לכפות הרגליים הדוק ומורכב מאין כמוהו.

שימוש במדרסים למניעת בעיות בכפות הרגליים בחולי סוכרת

בשנים האחרונות הולכת ועולה המודעות בקרב הרופאים המטפלים בחולים סוכרתיים וברופאים אורתופדים, כי שימוש במדרסים יכול לצמצם עד מאוד את הסיכון לנזקים בכפות הרגליים בקרב חולי סוכרת. אחד מהסיבוכים שלא הזכרנו עד כה קשור למנגנוני ההזעה בכפות הרגליים.

חולי סוכרת רבים מאבדים את היכולת להזיע בכפות הרגליים ולפיכך צריכים לנעול נעליים שמיוצרות מחומרים נושמים. עבור חולים אלה ניתן להתאים מדרסים העשויים מחומרים מיוחדים המפחיתים את החום בנעל ומצמצמים את הצורך בהזעה.

בנוסף, בעזרת מדרסים אורתופדיים מותאמים אישית ניתן לשנות את חלוקת העומס של משקל הגוף על כף הרגל ולמנוע מצבים שבהם מוטל עומס רב מדי על אזור אחד בכף הרגל, מה שמגדיל את הסיכון לפציעות. המדרסים האורתופדיים מתאימים גם למניעה של קריסת הקשת האורכית של הרגל ונזקים נוספים.

כדאי להדגיש כי מחלת הסוכרת היא מחלה כרונית והטיפול מיועד לסייע לחולים לחיות עם מחלתם, אך אין בנמצא תרופה שמסוגלת להביא לריפוי. עם זאת, השימוש במגוון אביזרים ובכלל זה במדרסים אורתופדיים מותאמים אישית, יכול לסייע לחולי הסוכרת ליהנות מאיכות חיים קרובה ככל האפשר לנורמה ולהפחית את הסיכון לנזקים עתידיים.

שימוש במדרסים לטיפול בבעיות בכף הרגל בחולי סוכרת

גם במצבים שבהם כבר נגרם נזק לכפות הרגליים של החולה הסוכרתי, אין זה מאוחר מדי בשביל להתאים לו מדרסים אורתופדיים בהתאמה אישית. המדרסים מסייעים להאיץ את תקופת ההחלמה שכן כיום ניתן לעצב מדרסים מיוחדים עבור חולי סוכרת הסובלים מכיבים ברגליים באופן כזה שיפחית את העומס מהמוקדים הבעייתיים בכף הרגל. כמו כן ישנם מדרסים מיוחדים המותאמים עבור חולים שעברו כריתה של אזורים מסוימים בכף הרגל.

קרדיט תמונה: freepik

במידה ואתם סובלים מסוכרת או שאחד מיקיריכם סובל מסוכרת, מומלץ מאוד לפנות לאורתופד ולהתעניין בנוגע להתאמה של מדרסים אורתופדים מיוחדים למניעה וטיפול בבעיות בכפות הרגליים.

חשיבות ההתאמה האישית של המדרסים

ישנם חולי סוכרת שבוחרים להשתמש במדרסים גנריים המומלצים עבור חולי סוכרת. שימו לב – מומלץ ביותר להימנע מלעשות שימוש במדרסים אלו ותחת זאת לתת עדיפות למדרסים בהתאמה אישית.

הסיבה לכך נעוצה בעובדה שלכל כף רגל ישנו מבנה אנטומי שונה ושימוש במדרסים שאינם מתאימים באופן המושלם לכף הרגל, עלול להוביל לנזקים חמורים. כמו כן חשוב להתאים את המדרס לסוג הפתולוגיה ממנה סובל החולה באופן ספציפי.

אהבתם? שתפו!
Share on facebook
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
050-5588399