היתרונות במדרסים במהלך ריצת מרתון, ריצות שטח וריצות ארוכות

לייעוץ חינם מלאו את הטופס או חייגו: 053-3561487

מדרסים לרצי מרתון

המושג ריצות ארוכות מצטייר בעיני כל אחד באופן שונה. ישנם כאלו שעבורם ריצה של עשרה קילומטר היא ריצה ארוכה ולעומת זאת ישנם שגומעים מדי יום שלושים קילומטר מבלי להניד עפעף.

עם זאת, אין ויכוח על המשמעות של המרתון, אותו מרוץ מסורתי שבו גומעים המתחרים קצת יותר מארבעים ושניים קילומטרים. במידה ואתם מאלו שעבורם ריצה למרחקים ארוכים היא דרך חיים, רוב הסיכויים שאתם כבר מצוידים בלא מעט פריטים חשובים כמו למשל נעליים איכותיות, מיזעים, חולצות ומכנסי ריצה, שעון דופק ועוד.

עם זאת, ישנו סיכוי לא רע שברשימת הציוד שלכם חסר פריט חשוב מאין כמוהו – מדרסים. מדרסים אורתופדיים הם מדרסים המותאמים באופן אישי לכל משתמש בהתאם למבנה המיוחד של כפות רגליו. מאמר זה מסביר את יתרונות של המדרסים האורתופדיים המותאמים אישית עבור רצי מרתון וריצות ארוכות באופן כללי.

מומלצים למניעת פציעות

ישנם לא מעט ענפי ספורט שכאילו מזמינים פציעות אורתופדיות. כך למשל שחקני הכדורסל למשל נוקעים את הקרסוליים שלהם בשכיחות גבוהה מאוד כיוון שלא תמיד אחרי הקפיצה אל הסל, הנחיתה על הקרקע חלקה כמו שנדמה בשלב הניתור.

דוגמה טובה אחרת היא למשל משחק הטניס. במהלך משחק הטניס השחקנים צריכים לרוץ למרחקים קצרים במהירות גבוהה מאוד, לבלום את התנועה בפתאומיות, לשנות כיוון במהלך התנועה באופן חד ומהיר ועוד. כל הפעולות הללו מעמידות את מפרקי ורצועות הרגל בסיכון אדיר.פלסטר

בניגוד לסוגי ספורט אחרים, ריצות למרחקים ארוכים, ריצות שטח ואולטרה לא כרוכות בשינויי כיוון מהירים או בשינויי קצב. בדרך כלל גם הקרקע נוחה מאוד לריצה ועם קצת מזל גם מזג האוויר מאיר פנים. פציעות הן לא רק תוצאה של טראומה פתאומית. חלק ניכר מהפציעות הוא תוצאה של פגיעות קטנות חוזרות ונשנות.

בכל פעם שכף הרגל פוגשת את הקרקע, מופעל עליה לחץ כפול ואף משולש ממשקל גופו של הרץ. כעת יש להבין כי במהלך ריצה ארוכה כף הרגל פוגשת את הקרקע עשרות אלפי פעמים. במידה והמפגש לא יתבצע באופן האופטימאלי ביותר, נזקים קטנים יכולים להפוך לגדולים ונזקים גדולים לכרוניים ואף לבלתי הפיכים.

המדרסים האורתופדיים מצוידים במערכת בלימת זעזועים משופרת וכך הופכים כל צעד לחלק יותר, קל יותר ובטוח יותר מבחינה בריאותית.

לטיפול בבעיות קיימות ומניעת החמרה

בעיות בכפות הרגליים הן בעיות נפוצות ביותר. עם זאת, רבים מאלו שאכן סובלים מבעיות בכפות הרגליים לא מודעים לכך כלל וזאת משום שרוב הבעיות לא באות לידי ביטוי מבחינה קלינית באופן חמור. מתי מתחילות בכל זאת הבעיות לצוץ? כאשר מופעלים על כפות הרגליים עומסים כבדים כמו למשל במקרה של ריצות למרחקים ארוכים.

כך למשל בעיה של קשת גבוהה יכולה להישאר שקטה במשך שנים רבות, אבל לאחר כמה קילומטרים של ריצה, רוב הסיכויים שתרים את ראשה ותבוא לידי ביטוי בכאבים בחגורת הכתפיים, בגב, בשכמות, בברכיים למשל: תסמונת ITB, בקרסוליים ועוד.פציעה

המדרסים האורתופדיים מביאים לשינוי במנח של כף הרגל וכך נוצרת חלוקת עומס יעילה יותר על פני האזורים השונים בכף הרגל. בנוסף לכך המדרסים המותאמים באופן אישי תומכים במבנים הלא תקינים של הרגל ומביאים להפחתה משמעותית בסיכוי להחמרת המצב הקיים.

על מנת למנוע פציעות כתוצאה ממצב רפואי קיים מומלץ מאוד לגשת להיבדק אצל אורטופד מומחה כיוון שהמניעה קלה הרבה יותר מהטיפול.

אהבתם? שתפו!
Share on facebook
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
050-5588399